Ćwiczenia na piłce rehabilitacyjnej. Kilka powodów, dla których każdy powinien ją mieć

Trening w domu może wydawać się ciężkim i żmudnym zadaniem, ale ćwiczenia na piłce rehabilitacyjnej to czysta przyjemność i skuteczny sposób na poprawę ogólnej kondycji ciała. To nie tylko modny, kobiecy gadżet, który dobrze prezentuje się na instagramowym koncie, ale  polecany przez specjalistów sprzęt rehabilitacyjno-treningowy. Zobacz, dlaczego każdy z nas powinien posiadać w domu piłkę do ćwiczeń.

Ćwiczenia na piłce rehabilitacyjnej korzystne dla każdego

Często wykorzystuje się piłkę rehabilitacyjną przy leczeniu różnych wad postawy i schorzeń kręgosłupa. Bywa wykorzystywana nawet wśród rehabilitacji niemowląt, u których wykryto zaburzenia napięcia mięśni, a także podczas ćwiczeń dla kobiet w zaawansowanej ciąży, w celu wzmocnienia mięśni dna macicy. Specjaliści polecają też ćwiczenia na piłce rehabilitacyjnej seniorom jako bezpieczny trening nieobciążający stawów. 

Piłka gimnastyczna zamiast krzesła dla “garbiących się”

Piłka rehabilitacyjna często jest wykorzystywana jako przedmiot do siedzenie. Jest może mniej wygodna niż tradycyjne krzesło, ale z pewnością zdrowsza. Aby utrzymać równowagę podczas siedzenia na piłce, angażowane są mięśnie brzucha i pleców, Wzmacnia to kręgosłup oraz zapobiega garbieniu się podczas siedzenia. 

Piłka do treningów Fitball

Wbrew pozorom, piłka rehabilitacyjna sprawdza się nie tylko i wyłącznie w procesie rehabilitacji. Ponieważ ćwiczenia wykonywane z jej pomocą uaktywniają poszczególne partie mięśni, stworzono wiele ćwiczeń, które można wykonać w domu, aby wzmocnić mięśnie, ukształtować sylwetkę i ujędrnić ciało. 

  • Brzuch – mięśnie brzucha wzmocnimy poprzez wykonywanie wszelkiego rodzaju brzuszków, leżąc na piłce. Bardzo dobrze działa również ćwiczenie, podczas którego leżymy na boku opierając się o piłkę i wykonując boczne skłony w kierunku nóg. Kolejnym zadaniem, dzięki którym uaktywnią się mięśnie brzucha jest unoszenie nóg, pomiędzy którymi znajduje się piłka. Ćwiczenie to angażuje nie tylko dolne mięśnie brzucha, lecz także nogi, które są zaangażowane w utrzymanie piłki. 
  • Plecy – ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie pleców i przyniosą ulgę kręgosłupowi to między innymi wykonywanie brzuszków z nogami umieszczonymi na piłce, prostowanie i uginanie nóg, które znajdują się na piłce, w taki sposób, aby nie uciekła. Bardzo dobre efekty przynoszą również naprzemienne wymachy rąk w pozycji klęczącej, kiedy piłka znajduje się pod brzuchem. 
  • Nogi i pośladki.  Siedząc okrakiem na piłce, wykonujemy ruchy udami w taki sposób, jak byśmy chcieli ją zgnieść. Leżąc na piłce z podpartymi, zgiętymi w kolanach nogami, unosimy i opuszczamy miednicę. Zbawienne dla nóg będzie ćwiczenie, które wykonamy leżąc na piłce z prostymi nogami, uniesionymi wzdłuż ciała, podpierając się wyprostowanymi rękami. Nogi należy naprzemiennie zginać w kolanach i prostować. 

Piłki rehabilitacyjne znajdziemy w różnych rozmiarach, dzięki czemu będziemy w stanie dopasować je nie tylko indywidualnych parametrów naszego ciała, ale też różnych form ćwiczeń i rehabilitacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *