Ciekawe gry planszowe dla dorosłych. TOP 10

Szukasz interesującego sposobu na spędzenie czasu wolnego z bliską osobą lub znajomymi? W takim razie ciekawe gry planszowe dla dorosłych powinny Cię zainteresować! Stanowią one bowiem idealną alternatywę dla gier komputerowych czy chociażby oglądania seriali na Netflixie. Oto kilka powodów, dla których warto zdecydować się na taką formę rozrywki i relaksu z bliskimi oraz lista TOP 10 gier planszowych!

Rozwijaj się indywidualnie i towarzysko

Po pierwsze, ciekawe gry planszowe dla dorosłych rozwijają naszą wyobraźnię i zdolność logicznego myślenia, poprawiają pamięć i koncentrację, wpływając na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Ponadto przyczyniają się do lepszych relacji interpersonalnych. Grając razem stajemy się sobie bliżsi i dowiadujemy się więcej o uczestnikach. To doskonały sposób na nauczenie się współpracy z innymi, ponieważ osoby grające bezustannie i bezpośrednio komunikują się ze sobą. 

Ciekawe gry planszowe dla dorosłych TOP 10

  1. Rummikub 

Prosta, wciągająca, inna w każdej rozgrywce. Gra polega na pozbyciu się wszystkich wylosowanych płytek z liczbami poprzez wykładanie na stół sekwencji lub ciągów minimum 3-liczbowych. Najciekawsza możliwość to ingerencja w już wyłożone płytki – w swojej kolejce można je dowolnie przesuwać i modyfikować, pamiętając o zasadzie (minimum 3 kostki w sekwencji lub ciągu).

  1. 5 sekund

Gra, która doskonale sprawdza się na imprezach. Jej uczestnicy muszą odpowiadać na pytania i mają na to tylko 5 sekund. Napięcie jest więc silne, co wyzwala czasem absurdalne odpowiedzi, a przy tym częsty śmiech grających. 

  1. Scrabble

Tradycyjna, ponadczasowa gra w układanie słów wymyślona przez Alfreda Buttsa w 1931 roku. Co ciekawe, Butts wymyślił tę grę przebywając na bezrobociu i próbował zainteresować nią kilka najsłynniejszych wytwórni gier planszowych, ale wszystkie odrzuciły ją jako zbyt nudną. Dziś gra w Scrabble jest jedną z najpopularniejszych gier słownych na świecie, a od śmierci Buttsa w 1993 roku sprzedano jej ponad 100 mln egzemplarzy. 

  1. Podaj dalej

Bestsellerowa gra imprezowa w wersji dla dorosłych. Na początku gry każdy z graczy losuje jedno z haseł i rysuje jego interpretację w swoim notatniku. Następnie obrazek ten przekazywany jest kolejnej osobie, której zadaniem jest odgadnąć, co przedstawia. Swoją odpowiedź zapisuje słownie i podaje notes dalej, a kolejny gracz musi narysować to, co zostało zapisane. I tak w kółko, póki notes do nas nie wróci. Gra bez cenzury, w której hasła kojarzą się dość jednoznacznie, co wywołuje lawinę zabawnych pomyłek. 

  1. Wsiąść do Pociagu: Europa 

Gra familijna o wielkiej, kolejowej przygodzie. Uczestnicy zbierają karty przedstawiające wagony i używają ich by budować dworce, pokonywać tunele, wsiadać na promy i zajmować trasy kolejowe jak Europa długa i szeroka. Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów poprzez. m.in. stworzenie jak najdłużej trasy, zajęcie trasy pomiędzy dwoma sąsiadującymi miastami czy realizację biletu. 

  1. Monopoly

Kultowa, znana na całym świecie gra strategiczna dla młodzieży i dorosłych. Gra, w której w największym skrócie liczy się to, jak mocno jesteś przedsiębiorczy i to jak dobrze potrafisz gospodarować swoimi nieruchomościami.

  1. Psychotest

MDR, gra imprezowa ilustrowana rysunkami Andrzeja Mleczki. Gra na sprawdzenie, jak dobrze znasz swoich przyjaciół – czy wiesz co myślą, co czują albo co robią w różnych życiowych sytuacjach? Najważniejsza zasada gry? Szczerość!

  1. Tajniacy

Emocjonująca i szpiegowska gra imprezowa o stosunkowo prostych regułach. Gracze dzielą się na dwie drużyny, a zadaniem każdej z nich jest odgadnąć kryptonimy, za którymi kryją się, współpracujący z nimi, tajni agenci. Utrudnieniem mogą być liczne postacie neutralne oraz najbardziej groźna postać – zabójca.

  1. Daj głos

Daj głos to niesamowita gra, której uczestnicy odtwarzają dźwięki wydawane przez przedmioty lub postaci widniejące na kartach. Rozpoznajesz ten dźwięk? Czy to kosiarka, odkurzacz, a może traktor? Odgadnij dźwięk jak najszybciej i wskaż odpowiednią kartę, zanim zrobią to przeciwnicy!

  1.  Dylematy

Nietypowa gra moralnych dylematów i trudnych wyborów dla grupy od 4 do 15 osób. W każdej turze na stole ląduje karta Dylematu – zagadnienia moralnego z dwoma możliwymi rozwiązaniami. Twoim zadaniem jest przewidzieć, którą opcję wybierze większość osób przy stole. Jeśli myślisz, że znasz swoich znajomych na wylot, po rozegraniu tej gry wszystko może się zmienić!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *